Se poate remarca faptul că, atitudinea oamenilor faţă de mediu nu s-a schimbat semnificativ de-a lungul existenţei umanităţii. Multe documente atestă o exploatare iraţională a pădurilor în Grecia, China etc., degradarea solului, distrugerea şi dispariţia