Deputatul liberal Mugur Cozmanciuc: „A început Congresul PPE de la Bucureşti, eveniment important pentru Europa!”

Deputatul liberal Mugur Cozmanciuc este unul dintre participanţii la Congresul Partidului Popular European (PPE), ale cărui lucrări au început, astăzi, la Bucureşti.
La eveniment participă 13 șefi de state și de guvern, precum și peste 1500 de delegați din 44 de țări.
Cu această ocazie am participat, în calitate de invitat, alături de colegii mei liberali, de președintele PNL Nicolae Ciucă, europarlamentarii liberali, unde am avut ocazia și să stau de vorbă cu alți colegi, parte a familiei politice a PPE. Au fost transmise mesaje puternice de unitate, de responsabilitate și susținere. Da, România este un stat important în UE și un partener de încredere în familie PPE”, a declarat deputatul nemţean Mugur Cozmanciuc.
„Miza, astăzi, este clară: pacea, stabilitatea și prosperitatea pentru UE. PPE susține aceste obiective, în timp ce partidele extremiste generează instabilitate și dezbinare. Anti-europenii din România se folosesc de subiectul Spațiului Schengen pentru a stimula euroscepticismul. În lumina acestor evenimente, este crucială alegerea candidatului PPE pentru președinția Comisiei Europene. Suntem mândri de realizările Comisiei Europene în gestionarea crizelor din ultimii aproape patru ani și jumătate. Ursula von der Leyen și PPE au dovedit că pot conduce Europa în momente dificile, garantând soluții în timpul pandemiei COVID-19, facilitând vaccinarea și creând cel mai mare pachet de sprijin economic din istoria UE”, a fost mesajul transmis de președintele PNL, Nicolae Ciucă.

Articolul Anterior

Haite de câini atacă bătrânii şi copiii pe străzile din Rediu. „Primarul a spus că nu va face nimic”.

Articolul Următor

Primăria Piatra-Neamţ pregăteşte campania de plantări din această primăvară

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Cele mai citite