Bazinele VIP din Ștrandul Piatra-Neamţ, închise temporar din cauza apei neconforme
Doar 5% din populația județului Neamț a fost testată pentru depistarea COVID-19, potrivit datelor oficiale remise, sâmbătă, 7 noiembrie, de Direcția de Sănătate Publică Neamț.
Concret, au fost testate 21.038 persoane, fiind lucrate în total 61.550 teste.
La o populație oficială de 470.000 persoane (dar reală de circa 400.000), rezultă că doar 5% dintre nemțeni au făcut, de la debutul pandemiei și până acum, un test pentru depistarea bolii.
Testele se fac contra-cost, în centre private, sau gratuit în spital atunci când persoana respectivă este suspect de infecție cu SARS-CoV-2.
Dintre cele 21.000 de persoane testate, aproape 7.000 au fost confirmate cu COVID-19.
La o testare în masă, evident pe cheltuiala statului, lucrurile probabil ar fi stat altfel în județul Neamț.
Din nefericire, 170 de nemțeni au decedat, potrivit medicilor, de la debutul pandemiei, ca urmare a infecției cu noul coronavirus. Este vorba de 78 de femei și 92 de bărbați, cu vârste cuprinse între 26 și 96 de ani, având și comorbidități, potrivit DSP Neamț.









