Bazinele VIP din Ștrandul Piatra-Neamţ, închise temporar din cauza apei neconforme
Senatoarea PSD Neamț, Emilia Arcan, consideră că odată cu anularea de către Guvern a parteneriatului public privat privind construirea Autostrăzii ”Unirii”, obiectivul nu va mai fi realizat.
Emilia Arcan susține că decizia de anulare a parteneriatului public privat este pur politică iar PNL ”își bate joc de locuitorii din zona Moldovei”.
”Printr-o decizie pur politică, PNL trimite România înapoi cu zeci de ani, propunând românilor ETERNELE STUDII DE FEZABILITATE, în locul demarării DE ÎNDATĂ a lucrărilor concrete. Guvernul Orban distruge în mod premeditat speranța românilor de a uni, cât mai rapid, Moldova cu Transilvania printr-o autostradă. Ieri Guvernul PNL a anulat o procedură în derulare, fără nicio argumentație tehnico-economică și fără a evalua măcar cele 4 oferte deja existente pentru demararea lucrărilor la Târgu Neamț – Iași – Ungheni”, a declarat senatorul PSD Neamț, Emilia Arcan.

Parlamentarul a adăugat că PSD solicită Guvernului Orban să facă publice, de îndată, rezultatele “Analizei Multi-criteriale” elaborată de BEI-PASSA în 2018 și prezentată oficial în subcomitetul de monitorizare POIM în 06.12.2018.
Potrivit Emiliei Arcan, în acest document se găsesc răspunsurile ”la toate așa-zisele necunoscute invocate de ministrul PNL’PDL’ Bode” privind valoarea estimată, incidența problemelor de mediu, valorile de trafic.
Guvernul a decis în ședința de luni anularea parteneriatului public privat privind construcția autostrăzii A8.
Potrivit prim-ministrului Ludovic Orban, Guvernul ar urma să solicite finanțare europeană pentru acest obiectiv.









