FOTO/VIDEO Protestul fermierilor din Neamţ a blocat centura Romanului şi DN 2

Zeci de fermieri din Neamţ au protestat, luni – 15 ianuarie, solicitând relaxarea măsurilor fiscale (taxe, impozite, carburanţi, asigurări, relaţia cu Ucraina pe zona de cereale, plata la timp a subvenţiilor, etc).

La volanul tractoarelor, camioanelor sau a maşinilor mici, aceştia au format o coloană care practic a paralizat circulaţia rutieră pe centura ocolitoare a municipiului Roman.

De aici au ieşit în DN2 către sensul giratoriu de la Horia, după care au întors, parcurgând de mai multe ori acelaşi traseu.

La un moment, circulaţia pe podul peste Moldova a fost blocată de tot pe un sens, după ce două tractoare au ocupat ambele benzi şi au circulat cu 3-4 km/h.

Un poliţist dintre cei dispuşi în zonă a cerut şoferului de la axul drumului să treacă pe banda 1, astfel încât să poată fi deblocat un sens de mers, ceea ce s-a şi întâmplat.

Oricum, circulaţia rutieră şi-aşa greoaie pe centură şi pe pod a fost perturbată grav, mai bine de o oră.

Ceilalţi participanţi la trafic au avut păreri împărţite pe marginea acestui protest (nu ştim dacă spontan sau autorizat).

Deocamdată, la Piatra-Neamţ nu au avut loc manifestări similare. Totuşi, în acest oraş paralizat de lucrări, fix asta i-ar mai trebui!

https://www.facebook.com/100064193190554/videos/903680881146914

Articolul Anterior

Doi adolescenţi din Piatra-Neamţ, prinşi de poliţiştii locali cu canabis

Articolul Următor

Fostul consilier PSD Piatra-Neamţ, Marius Novac, s-a înscris în PRO România

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Cele mai citite