Bazinele VIP din Ștrandul Piatra-Neamţ, închise temporar din cauza apei neconforme
Păcănelele intră în dezbatere publică la Piatra-Neamţ.
Se va întâmpla joi (19 martie), atunci când consilierii locali vor sta faţă în faţă cu reprezentanţi ai industriei jocurilor de noroc.
De ce s-a amânat discuția locală
Primăria Piatra-Neamț reia discuțiile fierbinți despre soarta sălilor de jocuri.
Întâlnirea dintre autorități și operatorii de profil, programată inițial pentru astăzi, a fost mutată oficial pentru joi, 19 martie, ora 11:00.
Reprogramarea a venit la solicitarea consilierilor locali. Aceștia au depus proiecte de hotărâre radicale pentru interzicerea jocurilor de noroc în municipiu.
Un alt motiv este suprapunerea cu o ședință la nivel național.
Asociația Municipiilor din România (AMR) a convocat astăzi o întâlnire online de urgență cu marii organizatori din domeniu.
Consultări la nivel înalt cu AMR și ONJN
La discuțiile AMR participă toți primarii de municipii din țară. Alături de aceștia se află reprezentanții industriei și Vlad-Cristian Soare, președintele Oficiului Național pentru Jocuri de Noroc (ONJN).
Miza este uriașă, deoarece se caută o strategie unitară pentru reglementarea acestor activități în marile orașe.
Concluziile vor fi publice joi
Primăria Piatra-Neamț va comunica oficial rezultatele după întâlnirea de joi.
Concluziile vor fi transmise prin canalele oficiale și către mass-media locală.
Reamintim că USR şi PNL au iniţiat proiecte de hotărâre privind interzicerea sălilor de slot-machine în Piatra-Neamţ.
Cât se pierde în judeţ la „păcănele”
Potrivit Telegraful de Neamţ, nemţenii pierd anual la „păcănele” între 250 de milioane şi 300 de milioane de lei.
Adică aproape 60 de milioane de euro, o sumă uriaşă pentru un judeţ ca Neamţ.
Articolul pe această temă poate fi citit aici









