Mii de elevi din Neamţ au absentat la cursuri din cauza vremii
Doi polițiști ai Secției de Poliție Rurală Târgu-Neamț au dat dovadă de onestitate şi au refuzat o mită de 1.500 de euro.
Aceştia au oprit în trafic un şofer în vârstă de 37 de ani, din Pipirig, care se afla sub influenţa alcoolului.
„Deoarece conducătorul auto emana halenă alcoolică, a fost testat cu aparatul etilotest, rezultatul indicând o valoare de 0,79 mg/l alcool pur în aerul expirat. Pe timpul deplasării către unitatea medicală, pentru recoltarea probelor biologice de sânge, bărbatul a transmis în mod repetat polițiștilor că dorește să se deplaseze la domiciliul său, pentru a le oferi 1.500 de euro, cu scopul de a evita măsurile legale”, a precizat IPJ Neamţ.
Cei doi polițiști au refuzat categoric mita și au informat Serviciul Județean Anticorupție Neamț.
Cercetările sunt continuate sub coordonarea unui procuror din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Neamț, sub aspectul săvârșirii infracțiunii de dare de mită.
Bărbatul este cercetat penal şi pentru comiterea infracţiunii de conducere sub influenţa băuturilor alcoolice.








