ISSN 2457 - 3973

Președintele PNL Neamț, la întâlnirea cu delegația FMI: ”Creștere economică prin dezvoltarea infrastructurii”

Deputatul Mugur Cozmanciuc, președintele PNL Neamț a reprezentat echipa liberală, alături de deputatul Cezar Preda și senatorul liberal Iulian Dumitrescu, la întâlnirea cu delegația FMI.

În cadrul discuțiilor s-au abordat mai multe teme, pornind de la bugetul pentru 2017, deficitul bugetar prognozat pentru anii următori și soluțiile pentru o creștere economică sustenabilă.

”I-am asigurat pe membrii delegației FMI că PNL își asumă un deficit bugetar în scădere pentru următorii ani, pragul maximal fiind cel de anul acesta, respectiv sub valoarea de 3%. Nu în ultimul rând, împreună cu colegii mei am accentuat ideea că o creștere economică sustenabilă nu poate fi realizată decât în condițiile dezvoltării infrastructurii – rutieră, feroviară și aeriană – care să lege România și provinciile istorice de București și Europa”, a declarat deputatul Mugur Cozmanciuc, președintele PNL Neamț. 

Din delegația Fondului Monetar Internațional au făcut parte șeful misiunii FMI pentru România, Reza Baqir, economistul Departamentului European, Ernesto Crivelli și Alejandro Hajdenberg, reprezentantul regional pentru România și Bulgaria.

Articolul anterior

ISU ”Petrodava” Neamț angajează subofițeri din sursă externă

Articolul următor

Seară de muzică de cameră la Piatra Neamţ

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *