NewsAllert :

În Cimitirul „Pietricica” Piatra-Neamţ îţi rupi gâtul pe gheaţa de pe aleile invadate de mormane de gunoaie (foto-galerie)

Zece milioane de euro pentru drumul de acces către noul SJU Piatra-Neamţ

Întrerupere temporară furnizare apă în cartier Capșa din orașul Bicaz

Întrerupere temporară furnizare apă pe mai multe străzi din Târgu-Neamţ, Agapia şi Bălţăteşti

Întrerupere temporară furnizare apă pe strada Paltinului din sat Soci- comuna Ștefan cel Mare

Întrerupere temporară furnizare apă în cartier Dodeni și străzile Barajului, Muncii și Paltinului din oraşul Bicaz

Angelo Alistar (preşedinte CSM Ceahlăul): 26 ianuarie va fi, cel mai probabil, data de desfiinţare a acestui club de fotbal!

Ministrul Transporturilor, Ciprian Şerban: Start pentru proiectarea lotului Joseni-Ditrău din Autostrada Moldovei

DRUPO scoasă de pe buza prăpastiei de managerul Panaite. „Sunt super-mulţumit de activitatea lui” – susţine preşedintele Harpa.

Un bărbat din Roman a murit într-un incendiu provocat de o ţigară

Actriţa Ioana Calotă, pianista Maria-Louisa van Staden şi artistul vizual Andreea Toma, omagiu pentru Mihai Eminescu, la Piatra-Neamţ

Întrerupere temporară furnizare apă pe strada Liliacului din comuna Săvinești

Întrerupere temporară furnizare apă pe Şoseaua Naţională din comuna Zăneşti

Angajata unei săli de jocuri din Neamţ, tâlhărită de o tânără

FOTO-GALERIE Zeci de intervenţii ale Salvamont Neamţ la Durău şi pe Ceahlău: fracturi, rupturi de ligamente şi traumatisme!

15 ianuarie 2026

ISSN 2457 - 3973

Aparatură medicală nouă de peste 1,1 milioane euro la Spitalul Judeţean de Urgenţă Piatra-Neamţ

Spitalul Judeţean de Urgenţă (SJU) Piatra-Neamţ va beneficia de aparatură medicală nouă în valoare de peste 1,1 milioane euro.
Aproape un milion de euro reprezintă finanţarea Ministerului Sănătăţii în timp ce diferenţa este asigurată de Consiliul Judeţean Neamţ.
Vor fi achiziţionate un aparat de radiologie mobil, un computer-tomograf, o instalatie de radiologie digitală și o masă de operație (electrică hidraulică)
„În prezent, asistența medicală acordată pacienților în Spitalul Județean de Urgență Piatra-Neamț se realizează cu aparatură medicală insuficientă și învechită, ceea ce mărește atât timpul de diagnosticare, cât și numărul zilelor de spitalizare. Reparațiile frecvente sunt costisitoare, ca să nu mai spun că pentru aparatura mai veche de zece ani, mulți producători nici nu mai asigură piese de schimb. Pacienții noștri merită servicii medicale de calitate, oamenii trebuie atrași prin medici buni, prin spații curate și modernizate și prin aparatură performantă. Numai așa nu vor mai pleca spre alte unități sanitare”, a declarat preşedintele CJ Neamţ, Daniel -Vasilică Harpa.
În paralel cu aceste achiziţii continuă şi modernizarea tuturor secţiilor din cadrul SJU Piatra-Neamţ.
De asemenea, în viitorul apropiat vor fi organizate concursuri pentru angajarea unor doctori în specializări deficitare la spital.

Articolul anterior

Acţiune amplă a poliţiştilor rutieri din Neamţ, miercuri – 9 aprilie! Toate radarele vor fi scoase la „vânătoare” de vitezomani!

Articolul următor

Primăria Piatra-Neamţ a anunţat unde relocă activităţile din sediul care intră în renovare

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *