O vilă de pe strada Cezar Boliac, din municipiul Piatra-Neamţ, s-a făcut scrum în urma unui incendiu care a izbucnit, vineri seara (2 februarie).
La faţa locului au intervenit trei echipaje de pompieri cu două autospeciale de stingere și o ambulanță SMURD din cadrul Detașamentului Piatra-Neamț.
„La sosirea pompierilor incendiul se manifesta cu flacără deschisă la acoperișul casei și la o anexă gospodărească, cu posibilitatea generalizării la cele două construcții. Forțele de intervenție au acționat pentru localizarea și lichidarea incendiului în urma căruia au ars acoperișul anexei și parțial al casei pe o suprafață de aproximativ 150 metri pătraţi, bunuri din interiorul anexei (aparate electrocasnice, mobilier etc), tâmplăria din lemn aferentă anexei”, a declarat purtătorul de cuvânt al ISU Neamţ, locotenentul Irina Popa.
Cauza probabilă de producere a incendiului a fost scurtcircuitul electric.








