ISSN 2457 - 3973

Un nemțean a fost numit de Papa Francisc în fruntea Bisericii Romano-Catolice din România

Sfântul Părinte Papa Francisc l-a numit pe Episcopul auxiliar al Diecezei de Iași, Monseniorul Aurel Percă, ca Arhiepiscop Mitropolit al Arhidiecezei Romano-Catolice de București.

Totodată, Papa Francisc a acceptat renunțarea la oficiu a Înaltpreasfințitului Ioan Robu, care a împlinit vârsta canonică de 75 de ani.

”Anunţul a fost publicat joi, 21 noiembrie 2019, de către Sfântul Scaun. Din voința Papei Francisc, Mons. Ioan Robu rămâne la conducerea Arhidiecezei Romano-Catolice de București ca Administrator Apostolic, până la preluarea în posesie a Arhidiecezei de către noul Arhiepiscop Mitropolit numit de Suveranul Pontif”, a declarat preotul Francisc Ungureanu, secretarul general al Bisericii Romano-Catolice.

Monseniorul Aurel Percă s-a născut la 15 august 1951 în Săbăoani (Neamţ), Dieceza de Iaşi. A absolvit Institutul Teologic Romano-Catolic din Iaşi (ITRC Iași) în 1979, fiind hirotonit preot pentru Dieceza de Iaşi pe 29 iunie 1979, de către E. S. Mons. Jakab Antal.

A studiat la Roma, unde a obținut licența în  teologie patristică, în 1983, la Institutul Pontifical Oriental şi în teologie morală, în 1985, la Academia Alfonsiană. A fost preot vicar la Bacău, iar după studii a îndeplinit diferite funcții în cadrul Diecezei de Iași: Cancelar episcopal, profesor de teologie morală și patrologie la ITRC Iași, rector al Seminarului diecezan și, din 1994, Vicar General. Din 29 septembrie 1999 este Episcop auxiliar pentru Dieceza de Iași, fiind consacrat pe 8 decembrie 1999 în noua Catedrală din Iași.

IPS Ioan ROBU s-a născut la 6 noiembrie 1944 la Târgu Secuiesc, fiind originar din satul Traian, județul Neamţ. La 15 august 1968 a fost hirotonit preot. În perioada 1977-1983 a fost profesor şi apoi Rector la Institutul Teologic din Iaşi.

La 1 decembrie 1983 a fost ales la conducerea Arhiepiscopiei, mai întâi ca Administrator Diecezan apoi Episcop-Administrator Apostolic (25 octombrie 1984). A fost consacrat episcop la 8 decembrie 1984, la Roma, de Cardinalul Casaroli. Din 1990 este Arhiepiscop-Mitropolit de Bucureşti.

Arhiepiscopia Romano-Catolică de București are o suprafață de 92.120 km2 și 60.500 de romano-catolici, dintr-o populație totală de 8.870.000 de locuitori. Este organizată în 67 de parohii şi are 145 de preoţi diecezani (din care 45 activează în alte dieceze), 12 preoţi rezidenţi neîncardinaţi, 35 de preoţi călugări, 285 de persoane consacrate (15 călugări şi 270 de călugăriţe).

 

Read Previous

Mercurial la votul de duminică din Neamț: 50 lei/vot! Unii primari ar pregăti autodenunțuri!

Read Next

A murit primarul comunei Tazlău. Soția lui s-a sinucis acum 4 ani.

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *