ISSN 2457 - 3973

Ei sunt cei 83 de primari aleși în Neamț! Surprize (ne)plăcute în unele localități! Doar 5 partide au edili!

Punct final în alegerile locale din județul Neamț. Cei 83 de primari din județ (78 comune, 3 orașe și 2 municipii) au fost aleși din partea a 5 partide, dar, firesc, ar trebui să reprezinte interesele tuturor locuitorilor din localitățile respective.

PSD a reușit să câștige 45 de primării (2 de orașe – Târgu Neamț și Bicaz – și 43 de comune.

PNL are 33 de primari (2 de municipii – Piatra Neamț și Roman – unul de oraș – Roznov – și 30 de comune).

USRPLUS a obținut 2 funcții de primar la Săbăoani și Tazlău.

PRO România are primar în comuna Crăcăoani iar PMP are primar în comuna Gârcina.

Un singur candidat independent a ieșit primar. Este vorba de primarul comunei Tașca, Daniela Ursache, aleasă a doua oară ca primar.

Iată lista completă a primarilor (re)aleși în 27 septembrie 2020 și apartenența politică:

  1. Piatra-Neamț – Andrei Carabelea (PNL)
  2. Roman – Leonard Achiriloaei  (PNL)
  3. Târgu Neamț – Vasilică Harpa (PSD)
  4. Roznov – Vasile Pavăl (PNL)
  5. Bicaz – Nicolae Sălăgean ( PSD)
  6. Agapia – Neculai Năstasă (PSD)
  7. Alexandru cel Bun – Ion Rotaru (PNL)
  8. Bahna – Gheorghe Pătrașcu (PNL)
  9. Bălțătești – Emilia Acozmei (PNL)
  10. Bicaz Chei – Gheorghe Oniga (PNL)
  11. Bicazu Ardelean – Ioan Constantin Bârsan (PNL)
  12. Bâra – Dănuț Petraru (PSD)
  13. Bârgăoani – Petrică Șchiopu (PSD)
  14. Bodești – Marinel Barna (PSD)
  15. Botești – Georgeta Blaj (PSD)
  16. Boghicea – Mihai Cazimir (PSD)
  17. Borca – Petrică Ruscanu (PSD)
  18. Borlești – George Mutu (PSD)
  19. Bozieni – Octavian Dănuț Arghiropol (PNL)
  20. Brusturi – Daniel Lozonschi (PSD)
  21. Ceahlău – Dumitru Coroamă (PNL)
  22. Cândești – Gheorghe Daniel State (PSD)
  23. Cordun – Adrian Ciobanu (PNL)
  24. Costișa – Dumitru Dorel Berbecariu (PSD)
  25. Crăcăoani – Alexandrina Raclariu (PRO România)
  26. Dămuc – Ioan Voaideș (PNL)
  27. Dobreni – Vasilica Crețu (PSD)
  28. Dochia – Iulian Cornel Iacob (PSD)
  29. Doljești – Albert Lungu (PNL)
  30. Dragomirești – Ion Ioniță (PNL)
  31. Drăgănești – Ion Nichifor (PNL)
  32. Dulcești- Gheorghe Nahoi (PSD)
  33. Dumbrava Roșie – Elena Chirițescu (PNL)
  34. Farcașa – Dumitru Bogdan Țifui (PNL)
  35. Făurei – Petrică Bujor (PNL)
  36. Gâdinți – Vasile Băbuță (PSD)
  37. Gherăești – Pavel Bereșoae (PNL)
  38. Ghindăoani – Adrian Antocchi (PSD)
  39. Girov – Vasile Ciubotaru (PSD)
  40. Gârcina- Gavril Mihai Gontaru (PMP)
  41. Grințieș – Ana Buștihan (PNL)
  42. Grumăzești – Constantin Mătasă (PSD)
  43. Hangu – Gavril Lupu (PSD)
  44. Horia – Ioan Cristian Baciu (PNL)
  45. Icușești – Marius Vasile Minică (PNL)
  46. Ion Creangă – Dumitru Dorin Tăbăcariu (PSD)
  47. Mărgineni- Vasile Rotaru (PSD)
  48. Moldoveni – Marcel Ioan Bârjoveanu (PNL)
  49. Negrești – Nastasia Neculai (PNL)
  50. Oniceni – Bogdan Duminică (PSD)
  51. Pâncești – Constantin Augustin Holmanu (PSD)
  52. Păstrăveni – Adrian Nicolae Gorea (PSD)
  53. Petricani – Ion Ticușor Vasiliu (PSD)
  54. Piatra Șoimului – Neculai Nicorescu (PSD)
  55. Pângarați – Petronel Mancaș (PNL)
  56. Pipirig – Vasile Dorneanu (PSD)
  57. Podoleni – Cristinel Croitoriu (PSD)
  58. Poiana Teiului – Ana Ancuța (PSD)
  59. Poienari- Vasile Emil Dascălu (PSD)
  60. Răucești – Dumitru Bălăjel (PNL)
  61. Războieni – Sebastian Țarălungă (PSD)
  62. Rediu – Vasile Motfolea (PSD)
  63. Români – Manole Ciobanu (PSD)
  64. Ruginoasa – Miluc Grigoraș (PNL)
  65. Săbăoani – Florin Vîrgă (USRPLUS)
  66. Sagna- Gheorghe Iacob (PSD)
  67. Săvinești- Daniel Horciu (PSD)
  68. Secuieni- Vasile Ivancea (PNL)
  69. Stănița – Laurențiu Bebi Todireanu (PSD)
  70. Ștefan cel Mare – Sorin Ouatu (PNL)
  71. Tarcău – Manole Dănuț Fârțală (PNL)
  72. Tașca – Daniela Ursache (indepenedent)
  73. Tazlău- Ion Nechita (USRPLUS)
  74. Tămășeni – Ștefan Lucaci (PNL)
  75. Timișești  – Vasile Mărculeț (PNL)
  76. Trifești – Dan Marian Lupu (PNL)
  77. Tupilați – Petru Gherghel (PSD)
  78. Țibucani – Ioan Rusu (PSD)
  79. Urecheni – Ion Tănăselea (PSD)
  80. Valea Ursului – Viorel Smeria (PSD)
  81. Văleni – Dan Relu Grigore (PSD)
  82. Vânători Neamț – Maria Petrariu (PSD)
  83. Zănești – Ioan Filip (PSD)

Articolul anterior

Primarul Daniel Harpa (Tg. Neamț): Vă mulțumesc că ați crezut în noi și mi-ați dat motivația să ”Mergem înainte!”

Articolul următor

Mugur Cozmanciuc, despre viitoarele majorități din CJ și consiliile locale: ”Cu oricine face opoziție la PSD! Dar nu cu Dragoș Chitic!”

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată.