NewsAllert :

George Lazăr (preşedinte PNL Neamţ): „Aproape 9 milioane lei pentru modernizări şi asfaltări de străzi la Dumbrava Roşie!”

Şoferul care a accidentat mortal un pieton în Neamţ şi apoi a fugit, a fost reţinut de poliţişti

Preşedintele PNL Neamţ, George Lazăr: „Piatra Neamţ – oraş turistic, nu doar vis, ci un proiect care va deveni realitate!”

Pieton accidentat mortal în Neamţ! Şoferul a fugit dar a fost prins la Suceava!

Primăria Piatra-Neamţ elimină separatoarelor de trafic de pe B-dul 9 Mai – Strada Dimitrie Leonida

Opoziția, boicot la ședința CL Piatra-Neamț! Primarul Carabelea: „Au încercat să falimenteze orașul!”

O mamă şi fiul ei de 3 ani, spulberaţi pe o trecere de pietoni din Neamţ

Accident cu victimă în Piatra-Neamţ

Compania Nord-Arin din Pângăraţi, vizitată de ministrul Mediului şi echipa PNL Neamţ condusă de George Lazăr

O casă din Neamţ a fost distrusă în urma unui incendiu izbucnit de la o lumânare

Campania PSD Neamţ – „De Crăciun, Împreună!” – a ajuns la Pângăraţi

Consilierul judeţean Silviu-Bogdan Ardeleanu (PNL Neamţ): Dacă aţi avut un nod în gât văzând şcoala din Ciugud, fiţi bucuroşi că …”

Deputatul PNL Tudor Polak anunţă o nouă investiţie, de 13 milioane lei, în comuna Ştefan cel Mare – judeţul Neamţ

Ministerul Sănătăţii a declarat epidemie de rujeolă în România! Iată care sunt simptomele bolii.

Suspiciuni de crimă în Neamţ! Un bărbat şi-a ucis vecinul!

  • 10 decembrie 2023

ISSN 2457 - 3973

Giosan a fost arestat preventiv 30 zile! El susţine că altcineva a comis crima!

Aurelian Giosan, studentul din Roman suspectat că şi-a ucis un coleg de cameră şi l-a rănit grav pe un alt coleg, a fost arestat preventiv, miercuri, pentru 30 de zile. Decizia magistraţilor ieşeni nu este definitivă.

În faţa procurorului de caz dar şi a magistraţilor, Giosan nu şi-a recunoscut fapta şi a susţinut că cel care a comis crima este Ion Radu, student în anul II la Facultatea de Economie şi Administrarea Afacerilor. Anchetatorii însă au prezentat probe pe baza cărora, judecătorii au decis arestarea preventivă a lui Aurelian Giosan.

Potrivit procurorului, Aurelian Giosanu și-a înjunghiat colegii de cameră, pe cadavrul celui care a decedat fiind numărate aproape 40 de lovituri de cuțit.

„Victima care a decedat avea, la examinarea medico legală, multiple traumatisme, aproximativ 40 de plăgi tăiate în zone vitale ale corpului. Victima care a supraviețuit avea o serie de plăgi la nivel abdominal, care i-au pus în pericol viața, șoc hemoragic și intoxicație cu monoxid de carbon”, a explicat Carmina Pascal.

În camera de cămin a celor trei studenți a fost găsită o sticlă cu alcool sanitar, potrivit procurorului.

„Cei doi erau jos, pe pardoseală. (…) Traumatismele prezentate de victime nu ar fi de apărare, dar asta însă o vor stabili medicii legiști”, a mai menționat Carmina Pascal.

Potrivit procurorului, Aurelian Giosanu, un student al Facultății de Economie și Administrarea Afacerilor din cadrul Universității Alexandru Ioan Cuza din Iași, și-a înjunghiat doi colegi de cameră, Casian Harpă și Victor Nour, după care a dat foc la saltelele de la pat, i-a închis în cameră și a fugit.

Victimele au fost găsite de pompierii chemați să stingă incendiul din camera din căminul C4 din complexul studențesc Târgșor Copou. Cu toate că echipajul SMURD sosit la fața locului a efectuat mai bine de 45 de minute manevre de resuscitare, una dintre victime, Victor Nour, un student basarabean, a murit. Potrivit procurorului, pe cadavrul acestuia erau aproape 40 de lovituri de cuțit. Cea de-a doua victimă, Casian Harpa, se află în Clinica de Terapie Intensivă a Spitalului „Sf. Spiridon”, prognosticul de viață fiind rezervat.

„Luni, în jurul orelor 18,00, suspectul a fost localizat în județul Neamț. La această localizare procurorii au beneficiat de sprijinul serviciilor specializate din cadrul Direcției de Operațiuni Speciale din cadrul IGPR București, și IPJ Neamț. În cursul dimineții de marţi, la ora 7,00, prezumtivul autor a fost identificat în municipiul Roman și adus la Iași pentru audieri”, a declarat prim procurorul Carmina Pascal, Parchetul de pe lângă Tribunalul Iași.

Articolul anterior

Rugă Colectivă

Articolul următor

Bandele de minori-tâlhari din Piatra Neamţ atacă lângă bancomate

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *