Prefectul George Lazăr s-a întâlnit, miercuri – 28 aprilie 2021, cu protopopii din judeţul Neamţ, pentru a discuta despre măsurile care vor fi luate ca sărbătorile pascale să se desfăşoare fără incidente.
Întâlnirea, la care a fost prezent şi primarul Andrei Carabelea, a fost una cu rezultate pozitive, după cum a explicat George Lazăr.
„Am dat asigurări prin intermediul părinţilor protopopi către toti preoţii cât şi credincioşii ortodocsi, că institiţiile statului vor asigura o bună desfăşurare a evenimentelor prilejuite de Sfânta Înviere şi vom fi alături într-o bună gestionare”, a declarat prefectul George Lazăr.
Un alt aspect discutat a fost rugămintea ca preoţii să fie implicaţi proactiv în campania de vaccinare, de a da mesaje corecte şi institutionale credincioşilor pentru a se vaccina.
„Am primit asigurări că vom avea susţinere şi deschidere pe această linie, motiv pentru care le mulţumesc frumos şi îi asigur de întreaga deschidere a Instituţiei Prefectului Judeţul Neamţ, în gestionarea şi susţinerea oricăror aspecte ce ţin de sfânta biserică ortodoxă şi de funcţionarea inter-instituţională. Şi eu şi Andrei Carabelea suntem oameni credincioşi şi fii ai bisericii ortodoxe. Prin natura funcţiilor pe care le ocupăm vom sprijini întotdeauna bunele relaţii cu Biserica şi vom stărui în gestionarea aspectelor de interes”, a subliniat prefectul George Lazăr.